Preasfințitul Părinte Teofil de Iberia, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, a săvârșit Sfânta Liturghie, Duminică, 4 Decembrie 2022, în Parohia Sfântul Gheorghe de la Cernica, din Segovia, Spania, care și-a serbat în chip festiv hramul.
Alături de Ierarh au slujit Părintele Paroh Ioan Cătălin Liță și Părintele Arhidiacon Casian Nemet.
În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a afirmat că din Evanghelia acestei duminici aș dori să reținem trei aspecte importante. Mai întâi, faptul că femeia gârbovă, deși era bolnavă, nu s-a îndreptățit pe sine, ci s-a dus la sinagogă să se roage. În același chip, să nu lipsim de la biserică sub diferite pretexte, pentru că ne vom lipsi de milostivirea lui Dumnezeu care se revarsă cu îmbelșugare la sfintele slujbe.Al doilea lucru pe care aș dori să-l remarcăm este faptul că această femeie răbda în tăcere. Domnul prețuiește foarte mult răbdarea în tăcere și răsplătește cu har îmbelșugat. Răzvrătirea și nemulțumirea este felul de a fi al diavolului.Al treilea lucru, este acela că Domnul se scârbește de formalismul mai marelui sinagogii. Regula în sine, dacă nu duce la dragoste, nu este mântuitoare.Sfântul Cuvios Gheorghe de la Cernica și Căldărușani, ocrotitorul Parohiei dumneavoastră, ne oferă un model vrednic de urmat. Munca împletită cu rugăciunea este o regulă de aur nu doar pentru călugări, ci și pentru mireni.
La final, Părintele Paroh Ioan Cătălin Liță a mulțumit Preasfințitului Părinte Teofil de Iberia pentru vizita și slujirea Sfintei Liturghii prilejuite de serbarea hramului comunității parohiale.