PS EPISCOP TIMOTEI A LITURGHISIT ÎN PAROHIA SANTAREM


 

 

    Preasfințitul Părinte Timotei, Episcopul Ortodox Român al Spaniei și Portugaliei, a săvârșit Sfânta Liturghie, în Duminica a V-a după Rusalii, 17 Iulie 2022, în Parohia Înălțarea Domnului, din Santarem, Portugalia. 
Alături de Ierarh au slujit Preacuviosul Părinte Arhidiacon Spiridon Burlacu, consilier economic eparhial, și Părintele Paroh Florin Ciurean Moldovan.
     În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Episcop Timotei a tâlcuit pericopa evanghelică citită în cadrul Sfintei Liturghii- Vindecarea celor doi demonizați din Ținutul Gadarei.
Mântuitorul Hristos a venit în lume ca să ne slobozească din legăturile morții, să ne elibereze din robia diavolului și să dăruiască mântuirea tuturor oamenilor. Indiferent de cât ar fi de păcătos omul, Dumnezeu nu dorește pierderea lui, ci dorește mântuirea lui. Pentru a birui ispitele trebuie să ne întărim duhovnicește. Chiar dacă murim, dar n-am reușit să biruim toate ispitele, Dumnezeu se uită la voința noastră, la lupta noastră, la strădania noastră, la dorința noastră de a fi împreună cu El.
Diavolul dorește să ne anuleze libertatea, marele dar cu care ne-a înzestrat Dumnezeu. Diavolul robește pe om pentru că nu-l dorește mântuit. Pentru a dobândi tămăduirea trebuie să îți recunoști boala și să te lași vindecat. Hristos este doctorul sufletelor și al trupurilor noastre.
Toată viața noastră să Îl căutăm pe Dumnezeu, să-L facem să locuiască în sufletele noastre. 

     La final, Părintele Paroh Florin Ciurean Moldovan a mulțumit Preasfințitului Părinte Episcop Timotei pentru vizita și slujirea în mijlocul comunității ortodoxe române din Santarem.