În a doua Duminică după luminatul Praznic al Învierii Domnului, numită a Sfântului Apostol Toma, 1 Mai 2022, Preasfințitul Părinte Timotei, Episcopul Ortodox Român al Spaniei și Portugaliei, a săvârșit Sfânta Liturghie în mijlocul comunității parohiale Sfânta Mare Mucenița Ecaterina, din Fuenlabrada, Spania.
Alături de Ierarh au slujit Preacuviosul Părinte Arhidiacon Spiridon Burlacu, consilier economic al eparhiei, și Părintele Paroh Vasile Alexa.
Preasfinția Sa, în cuvântul de învățătură a tâlcuit pericopa evanghelică a acestei duminici. În Duminica aceasta, a doua după Paști, îl sărbătorim pe Sfântul Apostol Toma, care ne-a încredințat și pe noi de Învierea Domnului nostru Iisus Hristos. După Învierea Sa din morți, Domnul S-a arătat și a căutat pe cei care aveau mai puțină credință, pe cei care aveau nevoie de încredințare, pe cei care aveau nevoie de curaj, pe cei care erau înspăimântați. Primele cuvinte rostite de Domnul ucenicilor Lui, intrând prin ușile încuiate, au fost: Pace vouă! De aici ne dăm seama cum lucrează Mântuitorul cu oamenii, cu cei necredincioși, cu cei slabi în credință. Dumnezeu nu se comportă cum noi, oamenii, ne comportăm cu cei care nu ne sunt fideli; Hristos dăruiește pace ucenicilor; nu-i judecă, nu-i ceartă, ci se poartă ca un părinte, ca un tată cu fiii săi. Domnul dorește ca pacea Lui să intre în sufletele nostre. Depide de fiecare dintre noi dacă primim pacea lui Hristos, dacă lăsăm ca pacea Lui să ne cuprindă sufletele, astfel încât să trăim în pace cu noi înșine și cu cei din jurul nostru. Este foarte important să trăim în pace; să păstrăm pacea lui Hristos.
Ierarhul a încheiat cuvântul său prin cuvintele: Credința pe care o avem trebuie pecetluită cu Trupul și Sângele Domnului Hristos, cu Sfânta Împărtășanie. Credința noastră este slabă, îndoielnică uneori, însă punându-ne nădejdea în Hristos, împărtășindu-ne cu El ne întărim. De credem în Hristos, dacă Îl propovăduim, vom trăi cu adevărat.
Pentru cei zece ani activitate pastoral-misionară desfășurată în această parohie, Părintele Vasile Alexa a fost hirotesit de Preasfințitul Părinte Timotei întru stavrofor. În semn de mulțumire pentru vizita și slujirea Sfintei Liturghii în mijlocul credincioșilor din Fuenlabrada, Părintele Paroh a dăruit Chiriarhului Eparhiei noastre o icoană cu chipul Maicii Domnului.
https://obispadoortodoxo.es/index.php/arhiva/evenimente-2022/248-mai-2022/2530-liturghie-arhiereasca-in-parohia-fuenlabrada#sigProId69be765e3c
