Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Timotei, Episcopul Ortodox Român al Spaniei și Portugaliei, miercuri, 1 mai 2019, în Parohia Solsona a avut loc Întâlnirea anuală a Tinerilor Nepsis din Protopopiatul de Catalunya, la care au participat peste 70 de tineri, coordonatori și preoți.
După cuvântul de deschidere al Părintelui Protoiereu Dr. Vasile Băltărețu a avut loc Conferința cu tema “Criza din viața tinerilor de astăzi” susținută de Preacuviosul Părinte Arhimandrit Dr. Siluan Șandor, vicar eparhial al episcopiei noastre.
Momentul artistic al întâlnirii a fost oferit de maica stareță Timoteea de la Mănăstirea Vilaller, care a prezentat un vechi instrument muzical numit kanonaki (psaltirion) și a interpretat câteva cântări pascale.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!