Cuviosul Ioan de la Prislop, cinstit în Vilarejo de Salvanes

Înființată în urmă cu un an, mai precis pe 1 august 2011, Parohia Ortodoxă Română „Cuviosul Ioan de la Prislop” din Vilarejo de Salvanes, Spania, se numără printre cele mai tinere parohii din Episcopia Spaniei și Portugaliei, însă a trecut deja peste primele etape, reușind să își amenajeze un frumos locaș de slujire. Aici a fost primit joi, 13 septembrie, cu prilejul hramului, Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, care a slujit Vecernia avându-i alături pe părintele Alexandru Tothăzan din Parohia „Sfinții și Drepții Părinți Ioachim și Ana” din San Sebastian de los Reyes, părintele Constantin Șerban din Parohia „Cuviosul Pahomie de la Gledin” din Villaverde, Madrid, și, bineînțeles, părintele paroh Sebastian Hârț.

Cu toate că a fost într-o zi de lucru, zeci de credincioși români au venit la biserică pentru a-l cinsti pe Cuviosul Ioan de la Prislop, ocrotitorul lor, bucurându-se de cuvintele de învățătură pe care Preasfințitul Timotei le-a adresat la finalul slujbei.

Ierarhul și-a exprimat bucuria de a se afla în mijlocul lor și de a vedea cum luptă împreună pentru a avea o biserică, efort în urma căruia, cu ajutorul bunului Dumnezeu și cu sprijinul autorităților locale, au intrat de curând în actualul spațiu de slujire pe care l-au amenajat ca o biserică românească. Preasfinția Sa i-a adresat mulțumiri, cu această ocazie, primarului orașului Vilarejo de Salvanes, domnul Marco Antonio Ayuso Sánchez, care a acceptat invitația părintelui paroh și a luat parte la slujba din ziua hramului, primind în dar o icoană cu Maica Domnului din partea parohiei, icoană ce i-a fost înmânată de Episcopul Timotei.

„Faptul că ați închiriat acest loc denotă că sunteți iubitori de Hristos și de Biserică și iată că parohia din Vilarejo de Salvanes a ajuns la o oarecare maturitate. Țin să-i mulțumesc domnului primar, care e aici prezent cu noi, pentru că încă de la început a sprijinit comunitatea de români de aici, ne-a oferit la început acea sală unde ați început să slujiți, ceea ce contează foarte mult la un început de drum, ajutându-ne să facem primii pași pentru a ajunge acum aici. Îl rugăm pe Dumnezeu să binecuvinteze activitatea domniei sale”, a spus Preasfințitul Părinte Episcop Timotei.

Conștient de importanța bunei conviețuiri cu comunitatea de români din orașul pe care îl administrează, primarul Marco Antonio Ayuso Sánchez a arătat că va fi mereu alături de români la evenimentele importante din viața lor: „Am fost  prezent și în prima zi când s-a inaugurat parohia ortodoxă română din această localitate și în multe ocazii am mai fost alături de comunitatea de români, chiar și la Taina Sfântului Maslu. Multor oameni le e frică de ceea ce nu cunosc, iar singura posibilitate de nu a avea frică de comunitatea românească este de a vă da posibilitatea, de a vă deschide porțile, pentru a vă cunoaște mai bine cultura voastră, religia voastră. Împreună cu părintele Sebastian, v-am pus la dispoziție Casa de Cultură pentru slujbele de duminica, un local care probabil nu era foarte bun, dar dumneavoastră l-ați zugrăvit și l-ați reparat, iar pentru ziua de Paști v-am oferit un spațiu destul de mare care încă vă stă la dispoziție. Sunt foarte mulțumit că m-ați invitat și totdeauna când mă veți inita voi fi acolo”.

Alături de domnul primar, la hramul parohiei au participat din partea autorităților locale doamna viceprimar Maria Victoria Garcia Diaz și doamna consilier Tereza Garcia  Ayuso, cărora Preasfinția Sa le-a înmânat, de asemenea, câte o icoană cu Maica Domnului.

 Un sprijin important în demersul românilor a venit și din partea proprietarilor actualului spațiu în care și-au amenajat biserica, domnul Cezar Salvador Martinez Garcia-Fraile și soția acestuia. Au fost și ei martori la sărbătoarea hramului, primind o icoană cu Mântuitorul Iisus Hristos și mulțumiri din partea Preasfințitului Timotei și a întregii parohii.

Pentru o parohie aflată la început de drum, mai ales dacă vorbim de o parohie românească în străinătate, ajutorul care vine de la oamenii locului este extrem de important, fiind un răspuns pozitiv la nevoile confraților noștri și o acceptare a faptului că, viețuind împreună, este necesară buna înțelegere și într-ajutorarea, indiferent de etnie sau religie.

Mulțumiri adresate tuturor au venit din partea părintelui Sebastian Hârț, care i-a adunat pe românii în biserică, promovând unitatea în această comunitate: „Îi mulțumim lui Dumnezeu că ne-a ajutat ca la un an de la înființarea parohiei noastre să avem un locaș unde să Îi slujim, îi mulțumim Preasfințitului Episcop Timotei, care, deși are un program extrem de încărcat, și-a făcut timp să vină și în parohia noastră la sărbătoarea hramului, îi mulțumim domnului primar care ne-a ajutat de la început, chiar și atunci când am stat la Casa de Cultură, le mulțumim proprietarilor care ne-au susținut și vă mulțumesc dumneavoastră tuturor și fac un apel, știind că sunt mult mai mulți român în această localitate, să îi chemați și pe ceilalți la biserică”.

Crucea, drumul omului spre desăvârșire

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor, Preasfințitul Timotei le-a vorbit despre viața Sfântului Cuvios Ioan de la Prislop, protectorul parohiei lor, un sfânt care a trăit în secolul al XV-lea, fiind învățat de tânăr să-I slujească lui Hristos: „Sfântul Ioan s-a nevoit în Mănăstirea Prislop, după care s-a retras într-o peșteră viețuind în pustnicie. Și-a săpat singur o grotă, o chilie. A murit de tănâr, dar în viața sa scurtă a ajuns la desăvârșire, pentru că a urmat porunca Mântuitorului de a-I urma lui Hristos”.

Și pentru că ne-am aflat în ajunul Înălțării Sfintei Cruci, chiriarhul a vorbit despre importanța cinstirii Crucii și i-a sfătuit pe cei prezenți să își poarte crucea cu demnitate, urmându-I astfel lui Hristos, așa cum a făcut Cuviosul Ioan de la Prislop de-a lungul vieții sale pământești: „Mâine este praznicul Înălțării Sfintei Cruci. Ce a făcut Sfântul Ioan? Și-a luat crucea sa, la fel cum Hristos a purtat crucea noastră, datorită păcatelor întregii umanități. Noi putem să-I urmăm lui Hristos purtându-ne crucea, iar cucea noastră devine ușoară atunci când credem în Hristos. Nu trebuie să vedem în cruce o suferință, ci este un drum pe care trebuie să trecem ca să ajungem la desăvârșire. Nu există înviere fără Golgota și nu există bucurie fără cruce. Suferința vine din îndepărtarea de Dumnezeu”.

După slujba Vecerniei, românii din Vilarejo de Salvanes au rămas la o agapă frățească. Munca lor nu se oprește, însă, aici. Vor continua să își împodobească sfânta biserică cu toate cele necesare, pentru ca în curând locașul să fie sfințit.