Sărbătorirea Proorocului Ilie – hramul de vară al parohiei Girona

Ca de fiecare dată, luna iulie ne dăruiește sărbătoarea Slăvitului Prooroc al lui Dumnezeu Sfântul Ilie Tesviteanul. În al optulea an de misiune ortodoxă pe pământ iberic și catalán, duminică 22 iulie, credincioșii Parohiei ortodoxe române din Girona și-au îndreptat pașii către Sfânta Biserică parohială pentru a-și sărbători primul mare ocrotitor, pe Sfântul Prooroc Ilie.

De la ceasul Utreniei, trecând prin rânduiala Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii și sfârșind cu agapa pregătită pentru acest mare praznic, alături de părintele paroh Mihai Solomon, credincioșii ortodocși români ai parohiei au participat cu bucurie în suflete la acest eveniment binecuvantat.

Sărbătoarea hramului a fost încununată şi de un eveniment tradițional pentru parohia noastră, festivitatea de încheiere a cursurilor scolii parohiale perioada octombrie 2011 – iulie 2012 și a Seminarului de vară „Sf. Grigorie Palama”, ediția a II-a.

Chiar dacă nu în formație completă, dat fiind faptul că unii dintre elevii școlii au plecat deja în vacanță în România, cei 16 elevi rămași au primit darurile Sfântului Prooroc Ilie la finalul Sfintei Liturghii, coronițe și premii, ca recunoaștere a râvnei și vredniciei lor în această perioadă de timp.

Tot în această perioadă a verii, parohia noastră găzduiește Zilele Seminarului de vară „Sf.Grigorie Palama” cu copiii şi adolescenţii din parohie. Anul acesta seminarul a ajuns la cea de-a II-a ediţie, spațiul organizatoric nu este unul atât de generos pe cât ne-am dori cu toții, însă, chiar și așa, pe parcursul acestei luni, prin activitățile propuse în agenda săptămânală a seminarului, dorim ca micuții și adolescenții parohiei noastre să petreacă împreună cât mai mult timp folositor și mai ales să practice limba română. Început în ziua de 24 iunie și finalizat în 24 iulie, seminarul a oferit atât momente recreative în aer liber, cât și activități practice de desen și pictură, un curs bazic de Limba Greacă, discuții pe diferite teme legate de comportamentul și vestimentația în Sfânta Biserică, despre adolescență și educație, practică liturgică și vizita ghidată în centrul istoric al Gironei.

Mulțumim încă odată pe această cale tuturor parohienilor noștri pentru dragostea, dăruirea și implicarea în bunul mers al desfășurării activității misionare a parohiei de la Girona. Mulțumim doamnelor care fac parte din grupul de organizare a școlii parohiale, coordonat de preoteasa Camelia, și anume doamna prof. Anca Pănescu Lazăr, doamna Diana Georgiana Cucu și doamna Gina Jalba și nu în ultimul rând tuturor mamelor care se îngrijesc de buna educație a fiilor și fiicelor lor în frica și dragostea de Dumnezeu.

 

preoteasa Camelia Solomon