Cărţi de la DRP pentru preoţi

Prin grija Departamentului pentru Românii de Pretutindeni al Guvernului României, preoţii şi diaconii din Episcopia Ortodoxă Română a Spaniei şi Portugaliei au primit gratuit cărţi pentru un plus de formare în misiunea lor printre românii din diaspora. Sute de cărţi au fost trimise de DRP la sediul eparhiei noastre, acestea fiind distribuite clericilor joi, 9 februarie, când s-au reunit pentru a participa la Adunarea Eparhială, găzduită de Parohia „Sfântul Mare Mucenic Pantelimon” din Torrejon de Ardoz.

Au fost făcute 102 pachete pentru toţi cei 96 de preoţi şi 6 diaconi ai Episcopiei Spaniei şi Portugaliei, fiecare primind câte 8 titluri. Astfel, preoţii au oportunitatea de a-şi îmbogăţi cunoştinţele teologice, duhovniceşti, dar şi istorice, având în vedere că volumele fac trimitere la istoricul Patriarhiei Române, predici, cateheze, muzică de specialitate şi repre spirituale.

Mulţumim pe această cale Guvernului României, prin Departamentul pentru Românii de Pretutindeni, care şi-a arătat prin acest gest atenţia acordată clericilor veniţi în cele două ţări ale eparhiei noastre pentru păstorirea românilor ortodocşi de aici.