Sfântul Ierarh Nectarie de la Eghina prăznuit la Catedrala din Madrid

 

 

 

   Marți, 9 Noiembrie 2021, când Biserica noastră îl pomenește pe Sfântul Ierarh Nectarie de la Eghina, Sfânta Liturghie de la Catedrala Episcopală Intrarea Maicii Domnului în biserică, din Madrid, a fost săvârșită de către Preasfințitul Părinte Timotei, Episcopul Ortodox Român al Spaniei și Portugaliei.
La Sfânta Liturghie a fost prezent și Preasfințitul Părinte Teofil de Iberia, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei. 
Alături de Chiriarhul eparhiei noastre au slujit Preacuviosul Părinte Arhidiacon Spiridon Burlacu, Preacuviosul Părinte Protosinghel Macarie Bărgăvanu, secretar eparhial și eclesiarh al Catedralei, și Preacuviosul Părinte Iosif Jurje.
  Preasfințitul Părinte Timotei, în cuvântul de învățătură, a afirmat că  Sfântul Ierarh Nectarie  este foarte iubit și cinstit în întreaga lume Ortodoxă pentru că “el s-a asemănat întru totul Mântuitorului, a devenit asemenea Lui, precum El însuși ne cere; el a devenit asemena întru răbdare, întru iubire și întru jertfelcinie. Întru răbdare, pentru că în viața lui a răbdat multe necazuri venite de la oameni, chiar din Biserică, dar cu toate acestea nu s-a descurajat, nu s-a împotrivit celor care îl prigoneau, ci dimpotrivă, cu cât îi stătea lumea împotrivă, el sporea întru smerenie și iubire, se ruga pentru ei, și în felul acesta a ajuns să-și iubească vrăjmașii, precum Mântuitorul nostru Iisus Hristos.”
Sfântul Nectarie, suferind chiar el însuși de cancer, este un izvor prin care Dumnezeu lucrează și prin care mulți dintre cei ce se roagă lui își află tămăduirea. “El a fost binecuvântat cu boala cancerului, dar prin Sfântul Nectarie, Dumnezeu vindecă boala cancerului. Nu este atât de importantă vindecarea sufletească, pe cât este de importantă vindecarea duhovnicească. Prin faptul că și-a pus nădejdea în Dumnezeu, el nu avea nevoie de vindecare trupească, ci noi, cei slabi în credință avem nevoie de vindecare sufletească. Să alergăm întâi de toate după vindecarea sufletească. De multe ori prin boală vinde vindecarea sufletească, boala trupească vine spre mântuirea sufletului.”
    Preasfinția Sa a încheiat cuvântul de învățătură prin a reaminti ca “de la Sfântul Nectarie să învățăm să fim smeriți, să ne ducem crucea cu demnitate și smerenie, iar când cei din jurul nostru ne fac rău, noi să le facem bine.”