LITURGHIE ARHIEREASCĂ ÎN PAROHIA TOMELLOSO

 

 

 

  Sâmbătă, 21 Mai 2022, când Biserica noastră face pomenirea Sfinților Împărați si întocmai cu Apostolii, Constantin și mama sa Elena, Preasfințitul Părinte Timotei, Episcopul Ortodox Român al Spaniei si Portugaliei, a săvârșit Sfânta Liturghie în Parohia Sfântul Mare Mucenic Mina, din orașul Tomelloso, Spania. Chiriarhul Eparhiei noastre a fost înconjurat în slujirea Sfintei Liturghii de un sobor de preoți și diaconi. 
            Preasfinția Sa, în cuvântul de învățătură a vorbit despre însemnătatea crucii în viața duhovnicească. Cruce înseamnă iubire și sacrificiu. Dacă Hristos nu primea Crucea nu mai exista mântuire pentru noi oamenii. El din iubire s-a jertfit pentru întreaga lume. În familie trebuie să fie o viață de cruce, iubire și sacrificiu. De aceea multe familii se destramă, pentru că nu mai există iubire și sacrificiu, fiecare își caută propriul interes. Bărbatul trebuie să îsi iubească femeia precum Hristos iubește Biserica. Hristos s-a jertfit pentru Biserica Sa, asemena și soțul pentru soție. Din iubirea curată a celor doi copiii cresc armonios. Dacă ei vor vedea în familie respect, jertfă și iubire, vor imita pe părinții lor, vor 
Să purtăm Sfânta Cruce în inimile noastre, cât și pe trupurile noastre. Fiecare rugăciune să o începem prin a ne face semnul Sfintei Cruci, care este dătătoare de viață. Să-i mulțumim lui Dumnezeu pentru crucea pe care ne-a dat-o. Arma noastră, a creștinilor, este Sfânta Cruce. Să nu fugim de Cruce, ci să o căutăm; să o iubim. În acest fel vom câștiga viața, viața cea adevărată, adică viața veșnică. 
            
După Sfânta Liturghie, Preasfințitul Părinte Timotei a oficiat pentru părintele Paroh Sorin Ciprian Bogdan și pentru doamna preoteasă Loredana rânduiala de mulțumire pentru cei 25 de ani de căsnicie, dorindu-le sănătate, viață lungă și fericire. 
          
În semn de apreciere pentru activitatea pastoral misionară desfășurată în parohia din Tomelloso, Preasfinția Sa l-a hirotesit iconom-stavrofor pe Părintele Sorin Ciprian, iar doamnei preotese Loredana i-a acordat Diploma de Onoare Sfântul Apostol Iacov cel Mare.