Sfânta Cuvioasă Parascheva prăznuită la Catedrala din Madrid

   

 

   Joi, 14 Octombrie 2021, când Biserica noastră o pomenește pe Sfântă Cuvioasă Parascheva de la Iași, Sfânta Liturghie, de la Catedrala Episcopală Intrarea Maicii Domnului în biserică din Madrid, a fost săvârșită de către Preasfințitul Părinte Timotei, Episcopul Ortodox Român al Spaniei și Portugaliei. 
Alături de Chiriarhul Eparhiei noastre a slujit Preacuviosul Părinte Arhidiacon Spiridon Burlacu și Preacuviosul Părinte Protosinghel Macarie Bărgăvanu, secretar eparhial și eclesiarh al catedralei. 
  În cuvântul de învătătură, Preasfinția Sa a vorbit celor prezenți la Sfânta Liturghie din catedrala din Madrid despre viața pilduitoare a Sfintei Cuvioase Parascheva și despre felul în care sfintele sale moaște au ajuns pe teritoriul țării noastre.
În continuare, Ierarhul a arătat că adevărata libertate a omului stă în împlinirea Evangheliei, a cuvântului Mântuitorului, Sfânta Parascheva fiind un model de trăire în libertatea Lui Dumnezeu. “Sfânta Parascheva săvârșește minuni pentru că a pus în practică cuvântul pe care l-am auzit astăzi în Sfânta Evanghelie de astăzi, astfel și-a aflat libertatea. Găsindu-L pe Dumnezeu și trăind alături de Dumnezeu, împlinind poruncile Lui, și-a găsit adevărata libertate.”
   Preasfinția Sa a evidențiat importanța vieții duhovnicești a părinților și transmiterea acesteia copiilor lor. “Părinții Cuvioasei au făcut doi oameni pentru Dumnezeu, pe Cuvioasa care a ajuns sfântă, și pe fratele ei care a ajuns episcop.  S-au mântuit prin creșterea fiilor lor în voia Lui Dumnezeu, au născut copii pentru împărăția Lui Dumnezeu, Parascheva a ajuns să fie ci Părinții trebuie să trăiască învățătura Lui Hristos și apoi să o transmită mai departe. În felul acesta părinții pot să-si sfințească viața, să trăiască credința iar apoi să o transmită copiilor lor. Chiar dacă la un moment dat ei se vor îndepărta de Hristos, părinții să-i urmărească cu rugăciunea, pentru că rugăciunile părinților întăresc casele copiilor. Dumnezeu va face minuni pentru rugăciunile părinților.”